The Associated Press released its Northwest all-district football teams for the 2012 season Thursday evening.
Ottawa-Glandorf's Tristan Parker, Wyatt Karhoff and Ken Schriner received all-district awards for their efforts this season.
Parker shared Offensive Player of the Year honors with Genoa's Kyle Nutter. Parker has rushed for a school record 1,877 yards this season for the Titans and scored 25 touchdowns.
Karhoff was named the Defensive Player of the Year in Northwest Ohio. Karhoff is second on the team this season with 80 tackles, 52 unassisted, along with six sacks and 13 tackles for losses.
Schriner was named the Division IV Coach of the Year in Northwest Ohio. Schriner led the Titans to an undefeated regular season, the programs first, and a Western Buckeye League championship as the team made its eighth straight playoff appearance and tenth overall.
Several players from Putnam County were accorded honors in Divisions IV, V and VI. Here is a look at the all-district teams for the Northwest Ohio in these divisions.
* * *
Division IV
First Team Offense
ENDS - Nate Hackworth, Otsego, 6-2, 185, sr.; Justin Sawmiller, Kenton, 6-1, 175, jr.; Dareian Watkins, Galion, 6-2, 195, jr. LINEMEN - Nick Keller, Genoa, 6-0, 235, sr.; Matt Samuelson, Ottawa-Glandorf, 6-3, 225, sr.; Andrew Garland, Lima Bath, 6-3, 295, sr.; Derek Reiman, Ottawa-Glandorf, 6-5, 290, sr.; Dylan Richards, Ontario, 6-2, 260, sr. RUNNING BACKS - Kyle Nutter, Genoa, 5-11, 214, sr.; Tristan Parker, Ottawa-Glandorf, 6-2, 200, sr.; David Nay, Galion, 6-0, 205, sr. QUARTERBACKS - Ryan Smoyer, Otsego, 6-4, 195, sr.; Grant Sherman, Kenton, 6-4, 200, jr. PLACEKICKER - Cody Pickard, Genoa, 5-8, 146, soph.
First Team Defense
LINEMEN - Wyatt Karhoff, Ottawa-Glandorf, 6-5, 250, sr.; Ian Baker, Upper Sandusky, 6-2, 235, sr.; Mike Hollis, Galion, 5-7, 180, sr.; Michael Deiter, Genoa, 6-4, 278, jr. LINEBACKERS - Cobi Brough, Oak Harbor, 5-9, 165, sr.; Tylor Pritchard, Upper Sandusky, 6-3, 200, jr.; Matt Bahr, Kenton, 6-1, 205, jr.; Nate Cass, Galion, 5-11, 185, sr. DEFENSIVE BACKS - Caleb Siefker, Ottawa-Glandorf, 6-3, 190, sr.; Caleb Halsey, Kenton, 6-0, 175, sr.; Jake Young, Genoa, 5-11, 173, sr. PUNTER - Jeremy Crider, Ontario, 5-9, 175, sr.
OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Tristan Parker, Ottawa-Glandorf & Kyle Nutter, Genoa.
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Wyatt Karhoff, Ottawa-Glandorf.
LINEMAN OF THE YEAR: Nick Keller, Genoa.
COACH OF THE YEAR: Ken Schriner, Ottawa-Glandorf.
Second Team Offense
ENDS - Aaron Driftmyer, Huron, 6-3, 187, sr.; Zach Wolowicz, Kenton, 5-9, 165, sr.; Ben Swartz, Lake, 5-10, 185, sr. LINEMEN - Dillon Sampson, Huron, 6-2, 265, sr.; Dalton Reau, Oak Harbor, 6-1, 230, sr.; Tanner Hohenbrink, Ottawa-Glandorf, 6-2, 285, sr.; Brent Esposito, Galion, 6-0, 190, sr. RUNNING BACKS - Mark Konieczny, Oak Harbor, 5-7, 185, sr.; Isaiah Conkle, Eastwood, 5-9, 165, sr.; Jordan Campbell, Ontario, 5-10, 200, jr. QUARTERBACKS - Doug Sanders, Lima Bath, 6-0, 185, sr.; Cody Thompson, Huron, 6-1, 175, jr. PLACEKICKER - Caleb Norton, Lima Bath, 5-8, 170, sr.
Second Team Defense
LINEMEN - A.C. Limes, Otsego, 6-4, 210, sr.; Nate Segaard, Oak Harbor, 6-0, 225, sr.; Noah Furbush, Kenton, 6-4, 225, jr.; Logan Bryer, Genoa, 5-11, 232, jr. LINEBACKERS - Zach Souter, Huron, 6-3, 195, jr.; Jarod Lombardi, Milan Edison, 6-2, 210, sr.; Cody Alt, Ottawa-Glandorf, 6-2, 185, jr.; Nik Wolford, Van Wert, 6-3, 203, sr. DEFENSIVE BACKS - Skyler Dierker, Eastwood, 5-10, 158, sr.; Logan Armstrong, Ontario, 5-11, 173, sr.; Josh Buckland, Ottawa-Glandorf, 6-0, 185, sr. PUNTER - Brennan Siefert, Eastwood, 5-9, 154, soph.
Honorable Mention
Wes Potts & Jordan Bower, Willard; Storm Weimer & Austin Utter, Edison; Jacob Leopold, Logan Diemer, Jacob Wells & Brad Racer, Ottawa-Glandorf; Donald Barth, Tristan Reichelderfer, Will Adelsperger & Brennen Miller, Upper Sandusky; Andrew Foore, Swanton; Lance Foor, Paulding; Tyler Gorbett, Ontario; Ryan South & Luke Golden, Clear Fork; Jared Rettig, Nick Walsh, Connor Bowen & Chris Salaz, Lake; John Belsky, David Nutter, Zach Roberts, Max Reeder, Casey Gose, Genoa; Teran Sullivan & Eric Heffner, Lima Bath; Mike Girona, Otsego; Adam Wolf, Eastwood; Bronson Krull, Ontario; John Winterfield, Delta.
Division V
First Team Offense
ENDS - Caleb Siefring, Coldwater, 5-10, 180, sr.; Korbin Showalter, Wayne Trace, 6-1, 160, jr.; Chase Cook, Liberty-Benton, 5-11, 150, jr.; Tyson Dietrich, Archbold, 6-3, 210, sr. LINEMEN - Jordan Harlamert, Coldwater, 6-1, 250, sr.; Coleman McCormick, Spencerville, 6-3, 260, sr.; Bobby Sunderhaus, Lima Central Catholic, 6-1, 198, sr.; Colt Pettit, Patrick Henry, 6-4, 250, sr.; Nick Demaline, Liberty Center, 6-2, 280, jr.; Ryan Kortokrax, Wayne Trace, 6-5, 275, sr.; David Bogart, Northwood, 6-4, 234, sr.; Zack Smelcer, Liberty-Benton, 6-0, 246, sr. RUNNING BACKS - John Smith, Spencerville, 5-8, 170, sr.; Sean Westhoven, Liberty Center, 6-0, 210, sr.; Mark Bouillon, Hopewell-Loudon, 6-1, 200, sr.; Theron Martz, Western Reserve, 5-5, 170, sr. QUARTERBACKS - Austin Bruns, Coldwater, 6-4, 215, sr.; Mitch Linhart, Liberty-Benton, 6-3, 185, sr. PLACEKICKER - Lincoln Parsley, Archbold, 5-10, 165, jr.
First Team Defense
LINEMEN - Alan Kunk, Coldwater, 5-9, 230, jr.; Ben Stolly, Lima Central Catholic, 6-0, 226, sr.; Justin Rohrs, Northwood, 6-2, 256, sr.; Jake Carrizales, Patrick Henry, 6-2, 225, sr.; Jimmy Spieth, Liberty Center, 6-0, 200, sr. LINEBACKERS - Zach Dickman, Coldwater, 6-1, 225, sr.; Kalito Lasenby, Lima Central Catholic, 6-0, 195, jr.; Nick Whitmore, Northwood, 6-0, 244, sr.; Jeffrey Timbrook, Fairview, 6-1, 215, sr.; Logan Ziegler, Patrick Henry, 5-10, 175, jr.; Garrett Shutler, Wynford, 5-11, 185, sr. DEFENSIVE BACKS - Brody Hoying, Coldwater, 5-9, 165, soph.; Sam Huffman, Lima Central Catholic, 6-2, 175, sr.; Justin Meek, Carey, 5-10, 170, sr.; Kyle Bowsher, Liberty-Benton, 5-11, 164, sr.; Derek Drewes, Tinora, 6-0, 185, jr. PUNTER - Drew Kortokrax, Delphos Jefferson, 5-11, 180, sr.
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Austin Bruns, Coldwater.
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Zach Dickman, Coldwater.
LINEMAN OF THE YEAR: Jake Carrizales, Patrick Henry.
COACH OF THE YEAR: Chip Otten, Coldwater.
Second Team Offense
ENDS - Josh Huber, Coldwater, 5-11, 165, sr.; Andy Guilford, Fairview, 6-0, 170, sr.; Michael Purcell, Bucyrus, 5-8, 165, sr. LINEMEN - Stephen Saine, Lima Central Catholic, 6-0, 235, sr.; Mitchell Grube, Tinora, 6-0, 210, sr.; John Segura, Northwood, 6-1, 245, sr.; Michael Loughman, Liberty-Benton, 5-11, 261, sr.; Dillon Mullins, Western Reserve, 6-3, 300, sr.; Dillon Lambert, Wynford, 5-9, 230, sr. RUNNING BACKS - Jon Washington, Lima Central Catholic, 5-9, 195, sr.; Ross Stewart, Allen East, 6-0, 195, jr.; Kipp McCann, Tinora, 6-2, 210, sr.; Kaleb Johns, Hicksville, 6-0, 167, jr. QUARTERBACKS - Colby Speice, Wayne Trace, 6-2, 185, jr.; Evan Wyse, Archbold, 5-11, 180. jr. PLACEKICKER - Matt Deter, Bluffton, 6-1, 185, sr.
Second Team Defense
LINEMEN - Quinten Wessell, Delphos Jefferson, 5-10, 230, sr.; Tre Headington, Riverdale, 6-2, 180, sr.; Devin Wenzlick, Wayne Trace, 6-2, 205, jr.; Nathan Andonian, Patrick Henry, 5-8, 165, jr.; Josh Kline, Hicksville, 6-2, 255, sr. LINEBACKERS - Austin Tschanen, Carey, 5-7, 190, sr.; Levi Gerig, Archbold, 5-10, 195, sr.; Dylan Rumbaugh, Tinora, 5-10, 175, sr.; Jake Springer, Western Reserve, 6-1, 210, sr.; Damon Bollin, New London, 6-1, 215, sr.; Jordan Bowerman, Seneca East, 6-0, 180, sr. DEFENSIVE BACKS - Darius West, Lima Central Catholic, 6-0, 195, jr.; Galen Powers, Patrick Henry, 5-9, 178, sr.; Anthony Righi, Liberty Center, 5-10, 185, jr.; Shane Bostic, Hicksville; 5-11, 170, sr.; Adam Hartz, Wynford, 5-11, 185, sr.; COLIN GROTHAUS, COLUMBUS GROVE, 5-10, 155, sr. PUNTER - Kyle Bergman, Coldwater, 5-10, 170, sr.
Honorable Mention
Brandon Moorman & Seth Hipply, Parkway; Austin Devier & David Emans, Bluffton; Evan Stant, Zavier Buzard & Ross Thompson, Delphos Jefferson; Trey Roney, Brandon Benroth & Collin Grothaus, Columbus Grove; Lucas Shumate, Dominick Corso & Lucas Krouskop, Spencerville; Jacob Tremoulis, Ryan Pitts, Vincent Guagenti, Colin Stolly & Mykale Rogers, Lima Central Catholic; Jacob Auld, Tyler Hovis, Matt Tille, Derek Angelone & Jordan Jahna & Dennis Shammo, Gibsonburg; Travis Whitmore, Mike Tonti, Kyle Corbitt, Stephen Fuller, Nick Russell & Tyler Shepard, Northwood; Matt Holsinger, Bryan Powers, Bryce Mullholand, Jacob Gable, Alex Naeyaert & Austin Patton, Carey; Josh Bushong & Seth Knoll, Riverdale; John Balicki, Austin Combs, , Brandon May, Larry Lauger & Anthony Webb, Liberty-Benton; Alec Gregg & Brandon Molotla, Hopewell-Loudon; Jake Matwiejczyk, Woodmore; Ethan Caudill, Marshall Lucius, Adam Hall, Owen Best, Alex Schreiber, Kevin Moore & Jordan Phillips, Seneca East; Jay Hill, Aaron King, Logan Campbell, Ashland Crestview; Brock Williamson, Corey Brown, Evan Snode & Gage Roe, Wynford; Jake Davenport & Dominik Bermejo, Northwood; Brady Schafer, Tinora; Kam Pohlman, Kaleb Pohlman & Walter Pippin, Jared Gillen & Josh Drain, Liberty Center; Zach Zimmerman, Tyson Lersch & Jay Miller, Archbold; Matt Taylor & Logan Pinkelman, Evergreen; Derek Goecke, Spencerville; Matt DeVore, Van Buren; Tyler Showalter, Jared Sherry & Jacob Dingus, Wayne Trace; Michael Meeker; Elmwood; Caleb Carrizales, Patrick Henry.
Division VI
First Team Offense
ENDS - Devin Mangas, Leipsic, 6-0, 167, sr.; Devon Poeppelman, Minster, 6-1, 195, sr.; Micah Roberson, Ada, 5-11, 170, sr.; Jordan Sessler, Fremont St. Joseph, 5-7, 145, sr. TIGHT END - Ethan Wolf, Minster, 6-5, 225, jr. LINEMEN - Kyle Mescher, Marion Local, 6-2, 225, sr.; Seth Bockey, Delphos St. John's, 6-2, 230, sr.; Brent Numbers, Ada, 6-4, 220, sr.; Spencer, Nauth, McComb, 6-1, 275, sr.; Coty Coffman, Colonel Crawford, 5-10, 230, sr. RUNNING BACKS - Kellen Decker, Ada, 5-11, 185, sr.; Tyler Jettinghoff, Delphos St. John's, 6-2, 208, sr.; Jerry Brown, McComb, 6-1, 190, sr.; Michael Griffin, Norwalk St. Paul, 6-3, 185, sr. QUARTERBACKS - Kyle Stahl, St. Henry, 6-5, 225, sr.; Mason Acheson, Ada, 6-4, 185, sr.; Zach Kuhlman, Leipsic, 6-2, 180, jr. PLACEKICKER - Michael Geiger, Ottawa Hills, 5-10, 180, sr.
First Team Defense
LINEMEN - Dominic Leugers, St. Henry, 6-2, 205, sr.; Michael Jones, McComb, 5-10, 160, sr.; Edgar Ralda, Leipsic, 6-0, 190, sr.; Corey Durbin, Fremont St. Joseph, 6-1, 245, jr.; Marcus Somers, Tiffin Calvert, 6-1, 225, jr.; Matt Cook, Edon, 6-4, 240, sr. LINEBACKERS - Alaric Keller, Marion Local, 6-2, 215, sr.; Jake Ansley, Ada, 6-0, 190, sr.; Cody Wilson, McComb, 5-11, 180, sr.; Luke Stierwalt, Fremont St. Joseph, 6-1, 205, sr.; Dan Kwiat, Tiffin Calvert, 6-1, 215, sr.; Spencer Tackett, Colonel Crawford, 6-0, 185, sr. DEFENSIVE BACKS - Alec Hetzel, Colonel Crawford, 6-2, 180, sr.; Adam Bertke, Marion Local, 6-6, 200, jr.; Matt Wilcox, Ada, 6-2, 170, jr.; Austin Brown, Leipsic, 6-1, 188, sr. PUNTER - Blaiz McBride, Arlington, 6-1, 165, sr.
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Jerry Brown, McComb.
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Jake Ansley, Ada.
LINEMAN OF THE YEAR: Dominic Leugers, St. Henry.
COACH OF THE YEAR: Kris Alge, McComb.
Second Team Offense
ENDS - Nick Warnament, Tiffin Calvert, 6-1, 165, sr.; Connor Hug, Edon, 6-1, 185, jr.; Hunter Flower, Edgerton, 5-9, 163, sr. LINEMEN - Wes Hegeman, Minster, 6-1, 245, sr.; Jimmy Brown, McComb, 6-2, 225, sr.; Ben Jenkins, Norwalk St. Paul, 6-0, 215, sr.; Hunter Harrison, Fremont St. Joseph, 6-3, 230, jr. RUNNING BACKS - Jacy Goettmoeller, Marion Local, 5-9, 170, soph.; Korey Schultz, Minster, 5-11, 170, sr.; Quis Woods, Lima Perry, 6-1, 210, sr.; Justin Flory, Ayersville, 5-11, 170, sr.; Nick Swainhart, Lucas, 6-0, 195, sr. QUARTERBACKS - Adam Niemeyer, Minster, 6-2, 195, sr.; Zach Yeckley, Fremont St. Joseph, 6-0, 185, sr.; Nate Klingenberger, Colonel Crawford, 6-3, 190, jr. PLACEKICKER - Jakob Gerstung, Holgate, 5-8, 159, sr.
Second Team Defense
LINEMEN - Justin Heitkamp, New Bremen, 6-6, 205, sr.; Saed Al-Olimat, Ada, 5-11, 210, jr.; Eli Roberson, Ada, 5-10, 235, sr.; Ryan Reikowski, Norwalk St. Paul, 6-2, 255, jr.; Nick Militello, Fremont St. Joseph, 6-3, 310, jr.; Jacob Adams, Edgerton, 6-2, 210, sr. LINEBACKERS - Alex Post, St. Henry, 6-1, 210, sr.; Brett Schwinnen, Delphos St. John's, 6-0, 210, sr.; Cody Looser, Delphos St. John's, 6-3, 210, jr.; Will Longthorne, Ottawa Hills, 5-11, 185, sr.; Cody Guerra, Leipsic, 5-9, 192, sr.; Jaret Nickoli, Norwalk St. Paul, 5-9, 165, fr.; Levi Harris, Lucas, 6-3, 193, sr. DEFENSIVE BACKS - Paul Dues, Minster, 6-3, 175, jr.; Tyler Harris, Cory-Rawson, 5-9, 155, sr.; Connor Smith, Norwalk St. Paul, 5-10, 155, sr.; Brandon Bahnsen, Danbury, 6-0, 186, sr. PUNTER - Dustin Rethman, Marion Local, 6-0, 170, soph.
Honorable Mention
Parker Manger, New Bremen; Adam Reichert, Tyler Schwieterman, Jordan Bender, St. Henry; James Borges, Minster; Mason Evers, Fort Recovery; Scott Miller, Jake Harmon & Malcolm Oliver, Convoy Crestview; Cody White, Brock Bonifas & Ben Youngpeter, Delphos St. John's; Cody Schlegel & Lee Turner, Waynesfield-Goshen; Tyler Tillman, Chris Weyant, Ridgemont; Shane Rofe, Upper Scioto Valley; Andrew Gipson, J'Ton Washington, Lima Perry; Zach Denomy & Joe Sinay, Cardinal Stritch; Isaac Barringer, Toledo Christian; Macen Desgranges, Cory-Rawson; Jordan Watson & Dalton Ishmael, North Baltimore; Dalton Buck, Andrew Nauth, Andrew Gibson, Brock Wilson, McComb; Derek Steffan, Aric Schroeder, Dan DeLaRosa, Alfie Flores, Leipsic; Adonijah Flores, Leipsic; Kyle Bormuth, Hunter Bernhardt, Joe Rieman, Arlington; Seth Bauer, Arcadia; Abram Basinger & Jarod Triplehorn, Pandora-Gilboa; Zach Garber, Lee Summers, Vanlue; Rick Heck, Monroeville; Adam Guerra, Alex Guerra, Brandon Green, Sandusky St. Mary's; Drew Loose, Grant Price, Mohawk; Dominic Davie, South Central; Tyler Long, Austin Perry, Tiffin Calvert; Jordan Whittaker, Reid Bowling, Edon; Michael Adkins, Ryan Wilfer, Buckeye Central; Nick Reynolds, Crestline; Levi Myers, Plymouth; Gabe Hennon, Waynesfield-Goshen; Devin Smith, Norwalk St. Paul; Marcus Kerr, Fremont St. Joseph; Tyler Benner, Montpelier; D.J. Hagerman, Ayersville.