PUTNAM COUNTY — The District 2 ACME sectional tournament will get underway this Friday at various sites.

District 2 is split into a North and South Bracket with three Putnam County teams playing being out in the south bracket.

All three county teams will be in action Friday as Kalida visits Ottawa-Glandorf at 6 p.m., while Miller City hosts Patrick Henry at 6 p.m. The Kalida-O-G winner will face Ayersville Saturday at 10 a.m. at Ayersville, to be followed by the Miller City-Patrick Henry winner against Holgate at 12 p.m. The two losing teams from  Friday's games will travel to Miller City Saturday for a 10 a.m. game. The two losing teams from Saturday's two winner bracket games will square off at 2 p.m. at Ayersville Saturday.

The ACME sectional is a double elimination tournament with the sectional champion and runner-up advancing to the ACME District tournament the following weekend at Patrick Henry High School.

Admission for the sectional tournament is $3 for adults and $2 for students. Below is a look at the sectional brackets.

* * *

South Bracket

Friday, July 5

Kalida at Ottawa-Glandorf, 6 p.m., Game 1

Patrick Henry at Miller City, 6 p.m., Game 2

Saturday, July 6

At Ayersville

Kalida-O-G winner at Ayersville, Game 3, 10 a.m.

Miller City-Patrick Henry winner vs. Holgate, 12 p.m., Game 4

Loser of game 3 vs. Loser of Game 4, 2 p.m. Game 6

At Miller City

Kalida-O-G loser vs. Miller City Patrick Henry loser, 10 a.m., Game 5

Sunday, July 7

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 1 p.m., Game 8, for sectional championship.

Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 3 p.m., Game 7

Monday, July 8

Loser of Game 8 vs. Winner of Game 9, 6 p.m. for second place.

North Bracket

Friday, July 5

Delta at Wauseon, 6 p.m., Game 1

Tinora at Archbold, 6 p.m., Game 2

Saturday, July 6

At Napoleon

Archbold-Tinora winner vs. Napoleon, 12:30 p.m., Game 3

At Wauseon

Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 1:30 p.m., Game 4

Sunday, July 7

At Wauseon

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 3, 2 p.m., Game 5, for sectional championship.

Winner of Game 4 vs. Loser of Game 3, 5 p.m., Game 6

Monday, July 8

At Napoleon

Loser of Game 5 vs. Winner if Game 6, 6 p.m. for second place.