OTTAWA — Ottawa-Glandorf's girls track and field team placed in 10 events Friday evening to finish fourth at the 54th annual Gold Medal Meet.

The Lady Titans finished fourth with 49.33 points, just over a point behind third place Van Wert (50.5). Oak Harbor won the girls meet with 140 points and Liberty-Benton was second with 91 points.

On the boys side, the Titans were sixth with 32 points. Oak Harbor won the boys team title with 115.5 points and Van Wert was second with 106 points.

Maagie Rump had the Lady Titans lone win Friday night as she took first place in the 400 dash on 1:01.10. Rump also was part of O-G's third place 4x400 relay team that included Ella Okuley, Emily Wischmeyer and Emma Siefker as they ran a 4:27.51.

Okuley had a runner-up finish in the 300 hurdles in 51.83, while Grace Hoffman took third place in the discus (126-4 1/4) and the shot put (36-11 1/2).

Gavin Hedrick had the top finish for the O-G boys as he was the runner-up in the 110 high hurdles running a 16.08. Connor Niese, Josh Rosengarten, Garret Croy and Ian Fenbert combined to finish third in the 4x800 relay (8:52.97) and Carter Schroeder finished fourth in the 300 hurdles in 44.44.

* * *

O-G Girls Results

4x800 Relay - 5. Ottawa-Glandorf (E. Wischmeyer, L. Siefker, M. Jordan, M. Rump) 11:26.44.

100 IH - 5. C. Bockrath17.18.

4x200 Relay - 6. Ottawa-Glandorf (K. Siefker, A. Shepherd, A. Schimmoeller, M. Rump) 1:57.43.

4x100 Relay - 3. Ottawa-Glandorf (A. Shepherd, C. Bockrath, A. Schimmoeller, K. Siefker) 53.40.

400 - 1. M. Rump 1:01.10.

300 LH - 2. E. Okuley 51.83; 5. C. Bockrath 54.16.

4x400 Relay - 3. Ottawa-Glandorf (E. Okuley, E. Wischmeyer, E. Siefker, M. Rump) 4:27.51.

HJ - 6. (tie) A. Schimmoeller 4-8.

Discus - 3. G. Hoffman 126-4 1/4.

Shot - 3. G. Hoffman 36-11 1/2.

O-G Boys Results

4x800 Relay - 3. Ottawa-Glandorf (C. Niese, J. Rosengarten, G. Croy, I. Fenbert) 8:52.97.

110 HH - 2. G. Hedrick 16.08; 5. C. Schroeder 16.19.

1600 - 5. C. Niese 4:53.70.

4x100 Relay - 6. Ottawa-Glandorf (S. Beverly, D. Quinn, E. Heebsh, C. Recker) 46.71.

300 IH - 4. C. Schroeder 44.44.

800 - 5. G. Croy 2:09.39; 6. C. Niese 2:10.59.

200 - 5. C. Recker 23.35.

4x400 Relay - 4. Ottawa-Glandorf (C. Niese, I. Fenbert, G. Croy, C. Recker) 3:39.69.